PCLoud

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

3 posters

    Discutii Android OS

    tonito
    tonito
    User
    User


    Posts : 5
    Join date : 2011-02-06
    Age : 36
    Location : Bailesti

    Discutii Android OS Empty Discutii Android OS

    Post by tonito Sun Feb 06, 2011 10:59 am

    Salutare.
    M-am gandit sa fac un thread in care sa vorbim despre Android OS si telefoanele noastre. Momentan eu detin un LG Optimus One de 2 zile si sunt f multumit de el; Inainte am avut si un HTC Tattoo pe care l-am stricat. Aplicatiile folosite de mine:
    - ES file explorer si Es Task Manager: numele lor spune totul;
    - Adobe Reader: surprinzator de bun pentru vazut pdf-uri;
    - AppSaver: il folosesc sa imi fac backup la apk-uri pe card. Daca schimb ROM-ul, e mai usor sa imi reinstalez programele
    - Better Keyboard: inlocuieste tastatura normala de LG sau android.
    - Chrome to phone: practic face COPY pe calculator si Paste pe telefon, folosind Chrome Browser.
    - Dropbox: sync intre PC si telefon, bun atunci cand nu sunt acasa si vreau sa iau pe telfon, de pe hdd,
    - Fancy widget: clock si weather, sense-like
    - Feroviar: este un foarte bun ghid al trenurilor din Romania;
    - GPS Speedometer: calculeaza viteza cu care te deplasezi, folosing GPS-ul integrat;
    - mVideoPlayer: alternativa la player-ul inclus in O1. Suporta si subtitrare.
    - Romania News: stiri locale, recomand sa il testati;
    - TuneIn Radio: app cu care poti asculta radio online.
    - Winamp:,
    - Tapatalk: browser optimizat pentru anumite forumuri,


    ==============================
    Jocuri; momentan am doar vreo 3 instalate: celebrul Angry birds, Artfulbits aiMinesweeper si Solitaire
    Benji
    Benji
    Super Moderator
    Super Moderator


    Posts : 47
    Join date : 2011-02-05
    Location : Zion

    Discutii Android OS Empty Re: Discutii Android OS

    Post by Benji Sun Feb 06, 2011 11:31 am

    Şi eu mă gândeam să trec pe Android. Cum iPhone-ul meu este pa şi m-am şi plictisit de el, momentan rulez pe Symbian (:|). Un Galaxy S sau un P500 cred că voi alege. Sau amândouă...

    Ce părere ai de P500?
    tonito
    tonito
    User
    User


    Posts : 5
    Join date : 2011-02-06
    Age : 36
    Location : Bailesti

    Discutii Android OS Empty Re: Discutii Android OS

    Post by tonito Sun Feb 06, 2011 12:05 pm

    pentru ca am avut inainte HTC tattoo, am ceva experienta cu Android OS.
    Sa ii fac o mica descriere: Arata ca un telefon high-end, in mana se simte solid, calitatea materialelor este f buna, nu scartaie nimica. Se simte greutatea sa in mana, toate cele 129g; Butoanele se apasa destul de usor iar feedback-ul este bun. Ecranul se vede bine si afara, in soare. Am facut o comparatie cu cineva care are Samsung Omnia HD cu ecran amoled si s-a vazut diferenta, dar nu extraordinara. Un mare plus al telefonului este ca vine cu froyo 2.2, si ca poti muta aplicatiile pe card + multe alte imbunatatiri in viteza (fata de 2.1). Se misca fluent prin meniu, mult mai bine decat vechiul tattoo. Are 512Mb ram care ajuta mult; in medie am 220-250MB liberi. Imi place rezolutia 320 x 480 pixels, 3.2 inch. La tattoo era mai mica si multe aplicatii nu erau compatibile. Player-ul video integrat mi-a recunoscut pana acuma orice film/clip i-am dat: 2 episoade de 175mb, si un film 700MB. Uitasem de bateria de 1500mAh, mult mai mare in comparatie cu alte telefoane. Cineva pe net zicea ca ar tine chiar 4-5 zile daca l-ai folosi mai moderam, doar pentru vorbit.
    La minus-uri ar fi flash, ca nu il suporta (procesorul are ARMv6 si Flash 10.1 cere ARMv7
    La pretul de 739lei este cel mai bun telefon din 'clasa mijlocie' in raport performanta/pret
    http://telefonultau.eu/products/LG-Optimus-One-P500-Silver.html

    Azi am instalat pe pc un server ftp, apoi pe telefon un client de ftp, ES File Explorer, si asa am putut accesa si rula direct cateva clip-uri dintr-un folder de la PC. Streaming perfect :D
    Mozambic
    Mozambic
    Moderator
    Moderator


    Posts : 23
    Join date : 2011-02-05
    Age : 28
    Location : Otopeni

    Discutii Android OS Empty Re: Discutii Android OS

    Post by Mozambic Sun Feb 06, 2011 4:57 pm

    Eu am Galaxy S , am vazut ca folosesti Better Keyboard , crezi ca e mai buna ca cea de la SGS?
    Discutii Android OS Galaxy-Keyboard
    tonito
    tonito
    User
    User


    Posts : 5
    Join date : 2011-02-06
    Age : 36
    Location : Bailesti

    Discutii Android OS Empty Re: Discutii Android OS

    Post by tonito Sun Feb 06, 2011 5:22 pm

    incearca-le pe amandoua si vezi care iti place, care ti se potriveste tie.

    Sponsored content


    Discutii Android OS Empty Re: Discutii Android OS

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 3:33 am